| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW363V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 36K OHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW363V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW363V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 36k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW363V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW363V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW363V is new and unused, you can buy ERA-8ARW363V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW363V.
| HGZ102MBPEJ0KR | 1000pF 8000V (8kV) Ceramic Capacitor Radial, Disc 0.709" Dia (18.00mm) | HGZ102MBPEJ0KR.pdf | |
| 3130-F120-P7T1-W01Q-10A | CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC | 3130-F120-P7T1-W01Q-10A.pdf | |
| T627042054DN | SCR 400V 315A Standard Recovery Stud Mount T62 | T627042054DN.pdf | |
| 744786056A | 5.6nH Unshielded Multilayer Inductor 600mA 250 mOhm Max 0603 (1608 Metric) | 744786056A.pdf | |
| ADA4320-1ACPZ-R7 | IC LINE DVR CATV 5V 24LFCSP | ADA4320-1ACPZ-R7.pdf | |
| ERJ-2RKF6653X | RES SMD 665K OHM 1% 1/10W 0402 | ERJ-2RKF6653X.pdf | |
| GTC02R32-5S-025-RDS | GT 2C 2#0 SKT RECP BOX | GTC02R32-5S-025-RDS.pdf | |
| CA01COME10SL-4P | 2 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | CA01COME10SL-4P.pdf | |
| PBC19DBDN | 38 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | PBC19DBDN.pdf | |
| RG1005N-5900-W-T5 | RES SMD 590 OHM 0.05% 1/16W 0402 | RG1005N-5900-W-T5.pdf | |
| 9T12062A48R7FBHFT | RES SMD 48.7 OHM 1% 1/8W 1206 | 9T12062A48R7FBHFT.pdf | |
| RP2012T-R82-G | RES SMD 0.82 OHM 2% 1/3W 0805 | RP2012T-R82-G.pdf | |
| MBB02070C1074FC100 | RES 1.07M OHM 0.6W 1% AXIAL | MBB02070C1074FC100.pdf |