| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW272V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.7K OHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW272V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW272V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.7k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW272V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW272V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW272V is new and unused, you can buy ERA-8ARW272V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW272V.
| ECE-A0JKS330B | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A0JKS330B.pdf | |
| ECS-110.5-20-5PVX | 11.0592MHz ±30ppm Crystal 20pF 60 Ohm -10°C ~ 70°C Surface Mount HC49/US | ECS-110.5-20-5PVX.pdf | |
| LTC2257CUJ-14#TRPBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 40-QFN (6x6) | LTC2257CUJ-14#TRPBF.pdf | |
| D6417709SHF200B | SH-3 SuperH® SH7700 Microcontroller IC 32-Bit 200MHz ROMless 208-QFP (28x28) | D6417709SHF200B.pdf | |
| LTC3624HMSE-23.3#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 2A 12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | LTC3624HMSE-23.3#TRPBF.pdf | |
| MP4-2D-2E-4LL-00 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP4-2D-2E-4LL-00.pdf | |
| CMRA4855 | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) SSR with Integrated Heat Sink | CMRA4855.pdf | |
| HMM44DRYN | CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD | HMM44DRYN.pdf | |
| 1060664300 | Fiber Optic Plug Connector SC Duplex 125µm Blue | 1060664300.pdf | |
| 151-80-628-00-004101 | 28 Position DIP, DIL - Header Connector Male Pin Tin | 151-80-628-00-004101.pdf | |
| T37005-01-0 | 1 Circuit Barrier Block Connector, Screws (Not Included) | T37005-01-0.pdf | |
| 2322207 | 15 Position Interface Module Terminal Blocks - Screw Connection To D-Sub, Female 12-24 AWG | 2322207.pdf | |
| AA1210FR-0724RL | RES SMD 24 OHM 1% 1/2W 1210 | AA1210FR-0724RL.pdf | |
| RL73H3AR33FTE | RES SMD 0.33 OHM 1% 1W 2512 | RL73H3AR33FTE.pdf | |
| SFR2500006804FR500 | RES 6.8M OHM 0.4W 1% AXIAL | SFR2500006804FR500.pdf |