| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW243V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 24K OHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW243V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW243V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 24k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW243V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW243V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW243V is new and unused, you can buy ERA-8ARW243V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW243V.
| VS-30WQ04FNTR-M3 | DIODE SCHOTTKY DPAK | VS-30WQ04FNTR-M3.pdf | |
| CMPT5401 BK | TRANS PNP 150V 0.6A SOT-23 | CMPT5401 BK.pdf | |
| S-1132B19-U5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.9V 300mA SOT-89-5 | S-1132B19-U5T1U.pdf | |
| EL851S1(TA) | Optoisolator Transistor Output 5000Vrms 1 Channel 4-SMD | EL851S1(TA).pdf | |
| XMLBWT-02-0000-000LT30F8 | LED Lighting XLamp® XM-L2 White, Warm 2850K 2.9V 700mA 125° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XMLBWT-02-0000-000LT30F8.pdf | |
| LZ1-00CW00-0055 | LED Lighting LZ1 White, Cool 5500K 3.6V 1A 85° 4-SMD, No Lead Exposed Pad | LZ1-00CW00-0055.pdf | |
| 2M801-010-02ZN13-220SA | M801 20C 20#20HD SKT RECP THRD | 2M801-010-02ZN13-220SA.pdf | |
| PT07SE10-6S-LC | PTSE 6C 6#20 SKT RECP | PT07SE10-6S-LC.pdf | |
| DJT10E19-35JC-LC | 66 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | DJT10E19-35JC-LC.pdf | |
| 0674901235 | SATA SYSTEM PLUG R/A | 0674901235.pdf | |
| 5-534206-2 | 4 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 5-534206-2.pdf | |
| HW04500300J0G | 4 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | HW04500300J0G.pdf | |
| RT2512FKE0764K9L | RES SMD 64.9K OHM 1% 3/4W 2512 | RT2512FKE0764K9L.pdf |