| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW242V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.4K OHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW242V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW242V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.4k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW242V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW242V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW242V is new and unused, you can buy ERA-8ARW242V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW242V.
| MKP1848S57050JK2B | 7µF Film Capacitor 500V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.240" L x 1.063" W (31.50mm x 27.00mm) | MKP1848S57050JK2B.pdf | |
| ECC28DRTI | CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD | ECC28DRTI.pdf | |
| VS-40HF80M | Diode Standard 800V 40A Chassis, Stud Mount DO-203AB (DO-5) | VS-40HF80M.pdf | |
| 74ACT241SCX | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | 74ACT241SCX.pdf | |
| H11A3S(TB) | Optoisolator Transistor with Base Output 5000Vrms 1 Channel 6-SMD | H11A3S(TB).pdf | |
| MHDGWT-0000-000N0HK235G | LED Lighting Xlamp® MHD-G White, Warm 3500K 3-Step MacAdam Ellipse 36V 350mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | MHDGWT-0000-000N0HK235G.pdf | |
| 39-08-1 | LED HARDWARE LENS FILTER RED | 39-08-1.pdf | |
| AIT1GSB736-5SC | ER 4C 4#0 SKT RECP | AIT1GSB736-5SC.pdf | |
| 91614-315LF | 15 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector Gold 0.100" (2.54mm) Surface Mount | 91614-315LF.pdf | |
| 151-80-650-00-017101 | 50 Position DIP, DIL - Header Connector Male Pin Tin | 151-80-650-00-017101.pdf | |
| CMF55205K00DHEA | RES 205K OHM 1/2W 0.5% AXIAL | CMF55205K00DHEA.pdf |