| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW1962V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 19.6KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW1962V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW1962V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 19.6k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW1962V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW1962V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW1962V is new and unused, you can buy ERA-8ARW1962V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW1962V.
| GRT188R61C106ME13D | 10µF 16V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRT188R61C106ME13D.pdf | |
| SMBJ17CA-HRA | TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB | SMBJ17CA-HRA.pdf | |
| 10091836-B0J-80DLF | XCEDE LEFT 4PVH 4COL WK | 10091836-B0J-80DLF.pdf | |
| GEC06DTES | CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET | GEC06DTES.pdf | |
| SCANPSC100FSC | Controller IEEE 1149.1 Parallel Interface 28-SOIC | SCANPSC100FSC.pdf | |
| SN74LVC861ANSRE4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 10 Bit per Element Push-Pull Output 24-SO | SN74LVC861ANSRE4.pdf | |
| S29GL128P90FFIR23 | IC FLASH MEM 128MBIT PAGE 64BGA | S29GL128P90FFIR23.pdf | |
| LX8117-25CDT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V TO-252, (D-Pak) | LX8117-25CDT.pdf | |
| VI-B3Z-CY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W | VI-B3Z-CY-F1.pdf | |
| TXR18AB00-2810AI | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 1 5/8-18 UNEF 28 | TXR18AB00-2810AI.pdf | |
| SFH41-PPPB-D34-ID-BK | 68 Position Rectangular Header Connector IDC Gold | SFH41-PPPB-D34-ID-BK.pdf | |
| RNF14FTD12R1 | RES 12.1 OHM 1/4W 1% AXIAL | RNF14FTD12R1.pdf |