| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW162V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.6K OHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW162V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW162V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.6k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW162V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW162V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW162V is new and unused, you can buy ERA-8ARW162V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW162V.
| UVK1E221MED1TD | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1E221MED1TD.pdf | |
| CGS422T250W5L | 4200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 23 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS422T250W5L.pdf | |
| CGA3E3X5R1V105K080AB | 1µF 35V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3E3X5R1V105K080AB.pdf | |
| L50S500.X | FUSE CRTRDGE 500A 500VAC/450VDC | L50S500.X.pdf | |
| GMC18DRAH | CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD | GMC18DRAH.pdf | |
| MAX1241CESA | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-SOIC | MAX1241CESA.pdf | |
| C8051F536A-ITR | 8051 C8051F53x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 2KB (2K x 8) FLASH 20-TSSOP | C8051F536A-ITR.pdf | |
| UPD78F0586GA-GAM-AX | 78K/0 78K0/Kx2-L Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 8KB (8K x 8) FLASH | UPD78F0586GA-GAM-AX.pdf | |
| S-1009N16I-M5T1U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | S-1009N16I-M5T1U.pdf | |
| ELM 2-530 | LED MT SR VERT | ELM 2-530.pdf | |
| VE-26D-EY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W | VE-26D-EY-F4.pdf | |
| MI-J23-IA | CONVERT DC/DC 28VIN 24VOUT 10W | MI-J23-IA.pdf | |
| KPT02E18-30PEW | 30 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | KPT02E18-30PEW.pdf | |
| 66900-440 | 40 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold, GXT™ 28-30 AWG | 66900-440.pdf | |
| SFR25H0001303FR500 | RES 130K OHM 1/2W 1% AXIAL | SFR25H0001303FR500.pdf |