| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW1242V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 12.4KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW1242V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW1242V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 12.4k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW1242V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW1242V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW1242V is new and unused, you can buy ERA-8ARW1242V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW1242V.
| BQ014D0223K | 0.022µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial 0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm) | BQ014D0223K.pdf | |
| T97F336K050CZS | 33µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50V 3024 (7660 Metric) 150 mOhm 0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm) | T97F336K050CZS.pdf | |
| SM15T15CA-E3/9AT | TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC SMC | SM15T15CA-E3/9AT.pdf | |
| MSMLG43A | TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO215AB | MSMLG43A.pdf | |
| 8W-50.000MCB-T | 50MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 2.5V 15mA Enable/Disable | 8W-50.000MCB-T.pdf | |
| RLS4448TE-11 | Diode Standard 75V 150mA Surface Mount LLDS | RLS4448TE-11.pdf | |
| PTHF10R-50VM | 10µH Shielded Toroidal Inductor 7.36A 10 mOhm Max Radial | PTHF10R-50VM.pdf | |
| S25FL127SABNFI103 | IC FLASH 128MBIT 108MHZ 8WSON | S25FL127SABNFI103.pdf | |
| MAX16023PTAL33+T | Battery Power Management IC 8-TDFN-EP (3x3) | MAX16023PTAL33+T.pdf | |
| TE30A1202F01 | 12V 30W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input | TE30A1202F01.pdf | |
| L17HTHCP3R1C | 62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | L17HTHCP3R1C.pdf | |
| L77HDCH62SOL2RM5C309 | 62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole Solder | L77HDCH62SOL2RM5C309.pdf | |
| 132J30019X | D-Sub Contact Female Socket Gold RG-179, 187 Solder Inner, Crimp or Solder Outer Machined | 132J30019X.pdf | |
| 89891-410H | 20 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector Tin-Lead 0.100" (2.54mm) Through Hole | 89891-410H.pdf | |
| 09185166907 | 16 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole | 09185166907.pdf |