| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB8872V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 88.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB8872V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB8872V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 88.7k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB8872V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB8872V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB8872V is new and unused, you can buy ERA-8ARB8872V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB8872V.
| USW1E220MDD1TP | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USW1E220MDD1TP.pdf | |
| D122K25Y5PL6UJ5R | 1200pF 500V Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc 0.256" Dia (6.50mm) | D122K25Y5PL6UJ5R.pdf | |
| BFC238661274 | 0.27µF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box 1.732" L x 0.866" W (44.00mm x 22.00mm) | BFC238661274.pdf | |
| 10108777-11101TLF | CONN PCI EXP CARDEDGE FMALE 64PO | 10108777-11101TLF.pdf | |
| ASTMHTV-80.000MHZ-XK-E-T3 | 80MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTV-80.000MHZ-XK-E-T3.pdf | |
| VBO125-12NO7 | DIODE BRIDGE 124A 1200V PWS-C | VBO125-12NO7.pdf | |
| 160-471HS | 470nH Unshielded Inductor 835mA 180 mOhm Max 2-SMD | 160-471HS.pdf | |
| VE-J4K-CY-S | CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W | VE-J4K-CY-S.pdf | |
| CRGH0603F845R | RES SMD 845 OHM 1% 1/5W 0603 | CRGH0603F845R.pdf | |
| RC2010FK-071K43L | RES SMD 1.43K OHM 1% 3/4W 2010 | RC2010FK-071K43L.pdf | |
| CN0966B12G12S6-200 | 12 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | CN0966B12G12S6-200.pdf | |
| 203M014-19A08 | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 7/8-20 UNEF 12, 14, 14S | 203M014-19A08.pdf | |
| DBMMZ5H5SN | 5 (Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector, Panel Mount, Through Hole Solder | DBMMZ5H5SN.pdf |