| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB8871V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 10010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 8.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB8871V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB8871V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 8.87k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB8871V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB8871V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB8871V is new and unused, you can buy ERA-8ARB8871V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB8871V.
| CMR06F681FPDP | CMR MICA | CMR06F681FPDP.pdf | |
| 10113949-L0E-30DLF | XCEDE 3W LEFT 2PVH 8COL | 10113949-L0E-30DLF.pdf | |
| RBC26DREN-S13 | CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND | RBC26DREN-S13.pdf | |
| JANTX1N2816B | Zener Diode 18V 50W ±5% Through Hole TO-204AD (TO-3) | JANTX1N2816B.pdf | |
| LT1236CIS8-10#TRPBF | Series, Shunt, Buried Zener Voltage Reference IC ±0.1% 10mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LT1236CIS8-10#TRPBF.pdf | |
| RC0805JR-0775RL | RES SMD 75 OHM 5% 1/8W 0805 | RC0805JR-0775RL.pdf | |
| ESM40DRMD-S288 | CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND | ESM40DRMD-S288.pdf | |
| ACB34DHNT | CONN EDGECARD 68POS .050 DIP SLD | ACB34DHNT.pdf | |
| JTG06RE16-42PB-424 | JT 42C 42#22 PIN GRND PLUG | JTG06RE16-42PB-424.pdf | |
| TVP00RW-17-73S-S3AD | 73 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | TVP00RW-17-73S-S3AD.pdf | |
| PT07CE-8-4P(SR) | 4 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | PT07CE-8-4P(SR).pdf | |
| 0436500301 | 3 Positions Header, Shrouded Connector 0.118" (3.00mm) Through Hole, Right Angle Gold | 0436500301.pdf | |
| RN55E2491FRSL | RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55E2491FRSL.pdf | |
| RN70D1431FRE6 | RES 1.43K OHM 3/4W 1% AXIAL | RN70D1431FRE6.pdf |