| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB2262V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 22.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB2262V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB2262V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 22.6k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB2262V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB2262V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB2262V is new and unused, you can buy ERA-8ARB2262V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB2262V.
| VJ0402D130KLXAC | 13pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D130KLXAC.pdf | |
| BFC238372562 | 5600pF Film Capacitor 900V 2500V (2.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm) | BFC238372562.pdf | |
| TAJT225K020RNJ | 2.2µF Molded Tantalum Capacitors 20V 1210 (3528 Metric) 6 Ohm 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) | TAJT225K020RNJ.pdf | |
| 173D395X0020VWE3 | 3.9µF Molded Tantalum Capacitors 20V Axial 0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm) | 173D395X0020VWE3.pdf | |
| MPC860SRVR50D4R2 | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 50MHz 357-PBGA (25x25) | MPC860SRVR50D4R2.pdf | |
| H220CYGDL-LP | LED Circuit Board Indicator 2 High Green (x 1), Yellow (x 1) Diffused 2.1V Green, 2V Yellow 7mA Green, 7mA Yellow Round with Domed Top, 3mm, T-1 | H220CYGDL-LP.pdf | |
| HMM28DRTN | CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD | HMM28DRTN.pdf | |
| FCC17C37PE290 | 37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole Solder | FCC17C37PE290.pdf | |
| PS0S0SH6B | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Snap-In | PS0S0SH6B.pdf | |
| 926102-01-08-EU | 16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole | 926102-01-08-EU.pdf | |
| 644565-6 | 6 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin-Lead 28 AWG | 644565-6.pdf | |
| 0015800307 | 30 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 0015800307.pdf | |
| RG1608V-3011-P-T1 | RES SMD 3.01K OHM 1/10W 0603 | RG1608V-3011-P-T1.pdf |