| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB1912V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 19.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB1912V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB1912V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 19.1k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB1912V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB1912V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB1912V is new and unused, you can buy ERA-8ARB1912V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB1912V.
| BFC233868445 | 1000pF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm) | BFC233868445.pdf | |
| ECC08DRYS | CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD | ECC08DRYS.pdf | |
| VOM160R-X001T | Optoisolator Triac Output 3750Vrms 1 Channel 4-SOP (2.54mm) | VOM160R-X001T.pdf | |
| LTST-C930TGKT | Green 525nm LED Indication - Discrete 3.2V 1209 (3224 Metric) | LTST-C930TGKT.pdf | |
| VI-B5K-EX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W | VI-B5K-EX-F3.pdf | |
| RC0805FR-0712RL | RES SMD 12 OHM 1% 1/8W 0805 | RC0805FR-0712RL.pdf | |
| 97-3108B36-8PX | AB 47C 46#16, 1#12 PIN PLUG | 97-3108B36-8PX.pdf | |
| 1613720 | 16 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | 1613720.pdf | |
| CA3108R10SL-3SF80F0 | 3 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line), Right Angle | CA3108R10SL-3SF80F0.pdf | |
| FX6-50P-0.8SV1(92) | 50 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | FX6-50P-0.8SV1(92).pdf | |
| 1-284391-8 | 18 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole | 1-284391-8.pdf | |
| AT1206DRE075K6L | RES SMD 5.6K OHM 0.5% 1/4W 1206 | AT1206DRE075K6L.pdf | |
| RT2512CKB072K55L | RES SMD 2.55KOHM 0.25% 3/4W 2512 | RT2512CKB072K55L.pdf | |
| RCP2512W1K50GEA | RES SMD 1.5K OHM 2% 22W 2512 | RCP2512W1K50GEA.pdf |