| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB1872V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 18.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB1872V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB1872V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 18.7k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB1872V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB1872V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB1872V is new and unused, you can buy ERA-8ARB1872V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB1872V.
| GSM10DTKN | CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD | GSM10DTKN.pdf | |
| ECC60DCCD-S189 | CONN EDGECARD 120POS .100" | ECC60DCCD-S189.pdf | |
| 953K (BULK) | Terminal Inline, Tap Connector IDC 12 AWG Yellow | 953K (BULK).pdf | |
| MX6SWT-H1-R250-000AB2 | LED Lighting XLamp® MX-6S White 20V 60mA 120° 2-SMD, Gull Wing Tabs | MX6SWT-H1-R250-000AB2.pdf | |
| V300A15C400BL | CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W | V300A15C400BL.pdf | |
| VI-B3H-MU-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W | VI-B3H-MU-B1.pdf | |
| GS1500M-SDK-SW-SS | - License | GS1500M-SDK-SW-SS.pdf | |
| AGM28DTMS | CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD | AGM28DTMS.pdf | |
| HIF3FC-30PA-2.54DS(71) | 30 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | HIF3FC-30PA-2.54DS(71).pdf | |
| RT1206CRE0733KL | RES SMD 33K OHM 0.25% 1/4W 1206 | RT1206CRE0733KL.pdf |