| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB1822V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 18.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB1822V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB1822V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 18.2k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB1822V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB1822V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB1822V is new and unused, you can buy ERA-8ARB1822V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB1822V.
| C3216X7R2A105M160AE | 1µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X7R2A105M160AE.pdf | |
| X40031S14I-AT1 | Supervisor Open Drain or Open Collector 3 Channel 14-SOICN | X40031S14I-AT1.pdf | |
| 86990-9060 | Fiber Optic Transceiver Module Ethernet 1.25Gbps 850nm 4.75 V ~ 5.25 V SC | 86990-9060.pdf | |
| XMLBEZ-00-0000-0B0HU527F | LED Lighting Easywhite®, Xlamp® XM-L2 White, Warm 2700K 4-Step MacAdam Ellipse 6V 700mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XMLBEZ-00-0000-0B0HU527F.pdf | |
| VE-B7J-IX-S | CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W | VE-B7J-IX-S.pdf | |
| VE-JTZ-MY-S | CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W | VE-JTZ-MY-S.pdf | |
| MCR18EZHJ334 | RES SMD 330K OHM 5% 1/4W 1206 | MCR18EZHJ334.pdf | |
| ABB56DHLN-S578 | CONN EDGECARD EXTEND 112POS .050 | ABB56DHLN-S578.pdf | |
| PTG08SE12-10S | PTGSE 10C 10#20 SKT PLUG | PTG08SE12-10S.pdf | |
| 09185207911001 | 20 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle | 09185207911001.pdf | |
| OSTOQ03A050 | 3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.295" (7.50mm) Vertical Through Hole | OSTOQ03A050.pdf | |
| 1976380000 | 2 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 135° Through Hole | 1976380000.pdf | |
| OSTOQ131250 | 13 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) Vertical Through Hole | OSTOQ131250.pdf |