| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB1821V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.82K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB1821V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB1821V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.82k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB1821V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB1821V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB1821V is new and unused, you can buy ERA-8ARB1821V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB1821V.
| BFC237540681 | 680pF Film Capacitor 600V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm) | BFC237540681.pdf | |
| T491B106M016ZT | 10µF Molded Tantalum Capacitors 16V 1411 (3528 Metric) 2.5 Ohm 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) | T491B106M016ZT.pdf | |
| ATSAM4LC8BA-MUR | ARM® Cortex®-M4 SAM4L Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 512KB (512K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | ATSAM4LC8BA-MUR.pdf | |
| PDI-E839 | Infrared (IR), Visible Emitter 940nm, 880nm, 660nm 1.3V, 1.5V, 1.8V 30mA Metallized Ceramic | PDI-E839.pdf | |
| MTGBEZ-01-0000-0B00N050F | LED Lighting EasyWhite™, XLamp® MT-G2 White, Cool 5000K 4-Step MacAdam Ellipse 6V 1.1A 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | MTGBEZ-01-0000-0B00N050F.pdf | |
| LJTPQ00RT-17-99S-014-LC | LJT 23C 21#20 2#16 SKT RECP | LJTPQ00RT-17-99S-014-LC.pdf | |
| CN0967C22G55P10Y040 | 26500 55C 55#20 P TH RECP LC | CN0967C22G55P10Y040.pdf | |
| RJHSE538702 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger | RJHSE538702.pdf | |
| 350923-4 | CONN SOCKET 12-10AWG UNIVER MNL | 350923-4.pdf | |
| TB-12 | TERMINAL QUICK CONNECT | TB-12.pdf | |
| ERJ-S02F3402X | RES SMD 34K OHM 1% 1/10W 0402 | ERJ-S02F3402X.pdf | |
| RR0816P-8661-B-T5-91H | RES SMD 8.66KOHM 0.1% 1/16W 0603 | RR0816P-8661-B-T5-91H.pdf | |
| RN60C1152FRE6 | RES 11.5K OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60C1152FRE6.pdf |