| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB1622V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9956 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB1622V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB1622V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16.2k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB1622V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB1622V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB1622V is new and unused, you can buy ERA-8ARB1622V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB1622V.
| SLP222M080E1P3 | 2200µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 151 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP222M080E1P3.pdf | |
| 678D826M035CC4D | 82µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 678D826M035CC4D.pdf | |
| AGM06DTBD | CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD | AGM06DTBD.pdf | |
| GBM22DTAD-S273 | CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD | GBM22DTAD-S273.pdf | |
| TA-32.000MCD-T | 32MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.5V Enable/Disable | TA-32.000MCD-T.pdf | |
| XC6VCX195T-1FF784C | IC FPGA 400 I/O 784FCBGA | XC6VCX195T-1FF784C.pdf | |
| ADV7280WBCPZ-M-RL | Video Interface 10 b I²C, Serial 32-LFCSP-WQ (5x5) | ADV7280WBCPZ-M-RL.pdf | |
| VE-B5F-CY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W | VE-B5F-CY-B1.pdf | |
| VE-2TW-IY-S | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W | VE-2TW-IY-S.pdf | |
| V375B5H200BF3 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W | V375B5H200BF3.pdf | |
| EVAL-ADV7401EBZ | ADV7401 Advantiv® Series Video, Video Decoder Evaluation Board | EVAL-ADV7401EBZ.pdf | |
| 97-3108A28-2PZ | AB 14C 12#16, 2#12 PIN PLUG | 97-3108A28-2PZ.pdf | |
| TS-117-T-A | CONN HEADER .100" 17POS TIN PCB | TS-117-T-A.pdf | |
| 0022283338 | 33 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 0022283338.pdf | |
| DF57AH-6S-1.2C | 6 Position Rectangular Housing Connector Receptacle White 0.047" (1.20mm) | DF57AH-6S-1.2C.pdf |