| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB1621V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.62K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB1621V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB1621V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.62k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB1621V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB1621V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB1621V is new and unused, you can buy ERA-8ARB1621V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB1621V.
| RYM15DRMD | CONN EDGECARD 30POS .156 WW | RYM15DRMD.pdf | |
| GCC25DRYH-S93 | CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD | GCC25DRYH-S93.pdf | |
| ICS307M-02T | IC SRL PROGR CLK SOURCE 16-SOIC | ICS307M-02T.pdf | |
| LPC812M101JD20J | ARM® Cortex®-M0+ LPC81xM Microcontroller IC 32-Bit 30MHz 16KB (16K x 8) FLASH 20-SO | LPC812M101JD20J.pdf | |
| BA56-12CGKWA | Character LED Display Module Green 7-Segment 3 Character Common Anode 2.1V 20mA 1.480" H x 0.748" W x 0.319" D (37.60mm x 19.00mm x 8.10mm) 12-DIP (0.600", 15.24mm) | BA56-12CGKWA.pdf | |
| VE-2N4-CU | CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W | VE-2N4-CU.pdf | |
| EVFL252EP4R7JE | RES CHAS MNT 4.7 OHM 5% 280W | EVFL252EP4R7JE.pdf | |
| MCR03EZPFX4023 | RES SMD 402K OHM 1% 1/10W 0603 | MCR03EZPFX4023.pdf | |
| L77SDEG09SOL2RM8GC309 | 9 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole Solder | L77SDEG09SOL2RM8GC309.pdf | |
| GT17VB-8DP-DS-SB(01) | CONN PCB 8COND | GT17VB-8DP-DS-SB(01).pdf | |
| T38422-05-0 | 5 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | T38422-05-0.pdf | |
| RT1210DRD072K4L | RES SMD 2.4K OHM 0.5% 1/4W 1210 | RT1210DRD072K4L.pdf | |
| ORNA20-1T1 | RES NETWORK 4 RES MULT OHM 8SOIC | ORNA20-1T1.pdf |