| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB1541V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.54K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB1541V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB1541V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.54k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB1541V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB1541V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB1541V is new and unused, you can buy ERA-8ARB1541V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB1541V.
| VJ0402D7R5DLCAC | 7.5pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D7R5DLCAC.pdf | |
| 0225.750HXP | FUSE GLASS 750MA 250VAC 125VDC | 0225.750HXP.pdf | |
| ECS-42-16-5PX-TR | 4.194304MHz ±30ppm Crystal 16pF 150 Ohm -10°C ~ 70°C Surface Mount HC49/US | ECS-42-16-5PX-TR.pdf | |
| IRF6648TRPBF | MOSFET N-CH 60V 86A DIRECTFET | IRF6648TRPBF.pdf | |
| XCS20-3TQ144C | IC FPGA 113 I/O 144TQFP | XCS20-3TQ144C.pdf | |
| LM3S308-IGZ25-C2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 300 Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 48-VQFN (7x7) | LM3S308-IGZ25-C2T.pdf | |
| MCP1700-3002E/TO | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 250mA TO-92-3 | MCP1700-3002E/TO.pdf | |
| 308NPC100K | 100k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Conductive Plastic 0.5W, 1/2W PC Pins | 308NPC100K.pdf | |
| 97-3102A20-19SY | AB 3C 3#8 SKT RECP | 97-3102A20-19SY.pdf | |
| 97-3108A28-2S | AB 14C 2#12,12#16 SKT PLUG | 97-3108A28-2S.pdf | |
| CTV07RW-19-32B | CTV 32C 32#20 SKT J/N RECP | CTV07RW-19-32B.pdf | |
| 174-025-212-141 | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | 174-025-212-141.pdf | |
| RP1608S-270-G | RES SMD 27 OHM 2% 1/5W 0603 | RP1608S-270-G.pdf | |
| 25J150E | RES 150 OHM 5W 5% AXIAL | 25J150E.pdf |