| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB1471V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.47K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB1471V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB1471V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.47k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB1471V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB1471V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB1471V is new and unused, you can buy ERA-8ARB1471V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB1471V.
| SM320DM642AGDKS7EP | IC DSP FIXED-POINT VID 548FCBGA | SM320DM642AGDKS7EP.pdf | |
| VE-B5K-EU-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W | VE-B5K-EU-F3.pdf | |
| VE-21Z-MU-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W | VE-21Z-MU-B1.pdf | |
| FVT16020E30R00JE | RES CHAS MNT 30 OHM 5% 175W | FVT16020E30R00JE.pdf | |
| CN0967C28G42S8-200 | 42 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CN0967C28G42S8-200.pdf | |
| 09691825422 | D-Sub Contact Female Socket Gold 10-12 AWG Crimp Machined | 09691825422.pdf | |
| 70553-0047 | 13 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 70553-0047.pdf | |
| 5452258 | 3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | 5452258.pdf | |
| PLTT0805Z3360AGT5 | RES SMD 336 OHM 0.05% 1/4W 0805 | PLTT0805Z3360AGT5.pdf | |
| D55342E07B866ARTP | RES SMD 866 OHM 0.1% 1/4W 1206 | D55342E07B866ARTP.pdf | |
| 9T06031A1963CAHFT | RES SMD 196KOHM 0.25% 1/10W 0603 | 9T06031A1963CAHFT.pdf | |
| RNF14DTC40K5 | RES 40.5K OHM 1/4W .5% AXIAL | RNF14DTC40K5.pdf |