| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB1431V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.43K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB1431V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB1431V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.43k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB1431V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB1431V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB1431V is new and unused, you can buy ERA-8ARB1431V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB1431V.
| UPM1V152MHD6TN | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1V152MHD6TN.pdf | |
| 406C35E40M00000 | 40MHz ±30ppm Crystal 20pF 40 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 406C35E40M00000.pdf | |
| SIT1602BC-13-33E-48.000000E | 48MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator 3.3V 4.5mA Enable/Disable | SIT1602BC-13-33E-48.000000E.pdf | |
| 8N4SV76LC-0123CDI8 | VCXO IC 669.326582MHz 6-CLCC | 8N4SV76LC-0123CDI8.pdf | |
| TLV2761IDBVR | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | TLV2761IDBVR.pdf | |
| VE-JNK-MX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W | VE-JNK-MX-B1.pdf | |
| HSC44DREH-S13 | CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND | HSC44DREH-S13.pdf | |
| 97-3108B16S-1SZ | 97-3108B16S-1SZ | 97-3108B16S-1SZ.pdf | |
| CN0967C18G14S6-240 | 14 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CN0967C18G14S6-240.pdf | |
| TVS07RK-17-26P | 26 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVS07RK-17-26P.pdf | |
| 97-3106A22-16SW-417 | AB 9C 6#16, 3#12 SKT PLUG | 97-3106A22-16SW-417.pdf | |
| TV06RF-25-187S-LC | HD 38999 187C 187#23 SKT PLUG | TV06RF-25-187S-LC.pdf | |
| DBMC5X5PJK127 | COMBO 5W5 M PCB R/A G30 50O T | DBMC5X5PJK127.pdf | |
| 3042214 | 1 Position Terminal Block Gray Receptacle, Male Pins 5.2mm | 3042214.pdf | |
| CMF6033R200FKR6 | RES 33.2 OHM 1W 1% AXIAL | CMF6033R200FKR6.pdf |