| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB1402V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9985 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 14K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB1402V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB1402V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 14k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB1402V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB1402V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB1402V is new and unused, you can buy ERA-8ARB1402V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB1402V.
| 380LX121M500J042 | 120µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.678 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX121M500J042.pdf | |
| GRM0335C1H6R4CA01D | 6.4pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0335C1H6R4CA01D.pdf | |
| A399PD | DIODE FAST 400A 1400V DO-200AA | A399PD.pdf | |
| 1N5232B-TR | Zener Diode 5.6V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5232B-TR.pdf | |
| IHSM5832ER390L | 39µH Unshielded Inductor 1.8A 190 mOhm Max Nonstandard | IHSM5832ER390L.pdf | |
| PIC16LC67-04I/L | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 14KB (8K x 14) OTP 44-PLCC (16.59x16.59) | PIC16LC67-04I/L.pdf | |
| SY10EL16VBZC | IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-SOIC | SY10EL16VBZC.pdf | |
| DAC101C08XEB | DAC101C08X 10 Bit Digital to Analog Converter (DAC) Evaluation Board | DAC101C08XEB.pdf | |
| TV06DT-15-5JE-LC | TV 5C 5#16 SKT PLUG | TV06DT-15-5JE-LC.pdf | |
| RJSBE538PC2 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger | RJSBE538PC2.pdf | |
| SSQ-112-03-S-D | 24 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | SSQ-112-03-S-D.pdf | |
| RCP2512B20R0JEA | RES SMD 20 OHM 5% 22W 2512 | RCP2512B20R0JEA.pdf |