| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB1401V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB1401V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB1401V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.4k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB1401V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB1401V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB1401V is new and unused, you can buy ERA-8ARB1401V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB1401V.
| 416F25013IDT | 25MHz ±10ppm Crystal 18pF 200 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F25013IDT.pdf | |
| EP20K300EFC672-2X | IC FPGA 408 I/O 672FBGA | EP20K300EFC672-2X.pdf | |
| ZLP32300H2032C | Z8 Crimzon™ ZLP Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) OTP | ZLP32300H2032C.pdf | |
| SN74LVC1G139DCTT | Decoder/Demultiplexer 1 x 2:4 SM8 | SN74LVC1G139DCTT.pdf | |
| BR24S32FVM-WTR | IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8MSOP | BR24S32FVM-WTR.pdf | |
| L9222D013TR | IC TRANSISTOR SWITCH QUAD 20SOIC | L9222D013TR.pdf | |
| LM2597M-12/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 500mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LM2597M-12/NOPB.pdf | |
| HCPL-4504-500E | Optoisolator Transistor Output 3750Vrms 1 Channel 8-DIP Gull Wing | HCPL-4504-500E.pdf | |
| DC1986A | LTM2892 µModule® Series Interface, Digital Isolator Evaluation Board | DC1986A.pdf | |
| TVPS00RF-25-19JN | 19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TVPS00RF-25-19JN.pdf | |
| 66900-216LF | 16 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold, GXT™ 28-30 AWG | 66900-216LF.pdf | |
| 801-87-019-10-268101 | 19 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 801-87-019-10-268101.pdf | |
| DF1B-14S-2.5R | 14 Position Rectangular Housing Connector Receptacle White 0.098" (2.50mm) | DF1B-14S-2.5R.pdf | |
| 812-22-058-30-007101 | 58 Position Spring Piston Connector Surface Mount | 812-22-058-30-007101.pdf | |
| CRT0805-BW-5R10ELF | RES SMD 5.1 OHM 0.1% 1/8W 0805 | CRT0805-BW-5R10ELF.pdf |