| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB112V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB112V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB112V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.1k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB112V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB112V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB112V is new and unused, you can buy ERA-8ARB112V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB112V.
| SMCJ5646A/TR13 | TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC DO214AB | SMCJ5646A/TR13.pdf | |
| VLZ3V9-GS18 | Zener Diode 3.9V 500mW Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | VLZ3V9-GS18.pdf | |
| ST7FLITE25M6TR | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) FLASH | ST7FLITE25M6TR.pdf | |
| VE-BWK-IX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W | VE-BWK-IX-F4.pdf | |
| UEZGUI-2478-43WQS | LPC2478 uEZ® GUI Series Displays, LCD Touch Screen Evaluation Board | UEZGUI-2478-43WQS.pdf | |
| RT1206FRD073K32L | RES SMD 3.32K OHM 1% 1/4W 1206 | RT1206FRD073K32L.pdf | |
| CN1021A14G12S10Y240 | 12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CN1021A14G12S10Y240.pdf | |
| 929745-02-13-I | 26 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 929745-02-13-I.pdf | |
| 0009521041 | 4 Position Receptacle Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole, Right Angle Tin | 0009521041.pdf | |
| 0387291486 | 7 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387291486.pdf | |
| ELFH11210E | 11 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | ELFH11210E.pdf | |
| Y16241K00000T0W | RES SMD 1K OHM 0.01% 1/5W 0805 | Y16241K00000T0W.pdf | |
| AC07000007508JAC00 | RES 7.5 OHM 7W 5% AXIAL | AC07000007508JAC00.pdf |