| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB1071V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.07K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB1071V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB1071V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.07k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB1071V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB1071V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB1071V is new and unused, you can buy ERA-8ARB1071V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB1071V.
| EET-HC2G271KA | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 675 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2G271KA.pdf | |
| GRM1555C1H5R5WZ01D | 5.5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C1H5R5WZ01D.pdf | |
| TISP4290H3BJR-S | PROTECTOR SINGLE BIDIRECT 290V | TISP4290H3BJR-S.pdf | |
| HSM845JE3/TR13 | Diode Schottky 45V 8A Surface Mount DO-214AB | HSM845JE3/TR13.pdf | |
| RCH106NP-102K | 1mH Unshielded Wirewound Inductor 360mA 3.2 Ohm Max Radial | RCH106NP-102K.pdf | |
| 5M1270ZF256C4 | IC CPLD 980MC 6.2NS 256FBGA | 5M1270ZF256C4.pdf | |
| MAX242CAP | 2/2 Transceiver Full RS232 20-SSOP | MAX242CAP.pdf | |
| M27C4001-10B1 | IC OTP 4MBIT 100NS 32DIP | M27C4001-10B1.pdf | |
| G3VM101PR | SIGNAL MOSFET RELAY | G3VM101PR.pdf | |
| CA3102E18-10SXB | 4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3102E18-10SXB.pdf | |
| 851-83-045-40-001101 | 45 Position Socket Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount, Right Angle Gold | 851-83-045-40-001101.pdf | |
| 0387790197 | CB BTS 12B 20 ASY | 0387790197.pdf | |
| TNPW080591K0BEEN | RES SMD 91K OHM 0.1% 1/8W 0805 | TNPW080591K0BEEN.pdf | |
| 9T06031A3900DAHFT | RES SMD 390 OHM 0.5% 1/10W 0603 | 9T06031A3900DAHFT.pdf | |
| RN60D30R9FRE6 | RES 30.9 OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60D30R9FRE6.pdf |