| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB9762V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 97.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB9762V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB9762V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 97.6k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB9762V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB9762V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB9762V is new and unused, you can buy ERA-8APB9762V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB9762V.
| 04025U1R1CAT2A | 1.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | 04025U1R1CAT2A.pdf | |
| P3602ACLRP | SIDACTOR 2CHP 340V 400A TO220 | P3602ACLRP.pdf | |
| EBA32DCKN | CONN EDGECARD 64POS .125" | EBA32DCKN.pdf | |
| FXO-HC735R-15 | 15MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 32mA Enable/Disable | FXO-HC735R-15.pdf | |
| LT1713IMS8#PBF | Comparator with Latch CMOS, Complementary, Rail-to-Rail, TTL 8-MSOP | LT1713IMS8#PBF.pdf | |
| LM2672M-12 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 1A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LM2672M-12.pdf | |
| NLS-1-BK-C240-M40B-HG | 1 Position Circular Connector Line Source, Male Pins Crimp Silver | NLS-1-BK-C240-M40B-HG.pdf | |
| 1727040027 | 25 (22 + 3 Coax or Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector, Panel Mount Solder Cup | 1727040027.pdf | |
| 1961494 | 6 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (3 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole | 1961494.pdf | |
| 9T12062A1650FBHFT | RES SMD 165 OHM 1% 1/8W 1206 | 9T12062A1650FBHFT.pdf | |
| EXB-V8V561JV | RES ARRAY 4 RES 560 OHM 1206 | EXB-V8V561JV.pdf | |
| 770103333P | RES ARRAY 5 RES 33K OHM 10SIP | 770103333P.pdf | |
| WW1FT1R02 | RES 1.02 OHM 1W 1% AXIAL | WW1FT1R02.pdf |