| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB9760V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 976 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB9760V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB9760V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 976 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB9760V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB9760V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB9760V is new and unused, you can buy ERA-8APB9760V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB9760V.
| T95D277M004CSSS | 270µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 4V 2917 (7343 Metric) 130 mOhm 0.293" L x 0.170" W (7.44mm x 4.32mm) | T95D277M004CSSS.pdf | |
| 89075-199LF | 199LF PF SIGNAL 4R METRAL HDR | 89075-199LF.pdf | |
| 416F32033CTR | 32MHz ±30ppm Crystal 6pF 200 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F32033CTR.pdf | |
| ASCO2-1.8432MHZ-EK-T3 | 1.8432MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 1.8V 3mA Enable/Disable | ASCO2-1.8432MHZ-EK-T3.pdf | |
| AD5663RBRMZ-5REEL7 | 16 Bit Digital to Analog Converter 2 10-MSOP | AD5663RBRMZ-5REEL7.pdf | |
| MAX709RCPA | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-PDIP | MAX709RCPA.pdf | |
| UC2874DWTR-2G4 | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 18-SOIC | UC2874DWTR-2G4.pdf | |
| RMCF2010JT56K0 | RES SMD 56K OHM 5% 3/4W 2010 | RMCF2010JT56K0.pdf | |
| CTVP00RW-11-35P-LC | CTV 13C 13#22D PIN RECP | CTVP00RW-11-35P-LC.pdf | |
| BBL-110-T-F | CONN HEADR LOPRO 10POS .100 TIN | BBL-110-T-F.pdf | |
| CRCW1218374RFKEKHP | RES SMD 374 OHM 1% 1.5W 1218 | CRCW1218374RFKEKHP.pdf |