| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB8872V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 10010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 88.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB8872V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB8872V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 88.7k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB8872V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB8872V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB8872V is new and unused, you can buy ERA-8APB8872V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB8872V.
| B72220Q421K101 | VARISTOR 680V 15KA DISC 20MM | B72220Q421K101.pdf | |
| 357-015-525-102 | CARDEDGE 15POS .156 BLACK LO PRO | 357-015-525-102.pdf | |
| MPSA13G | TRANS NPN DARL 30V 0.5A TO-92 | MPSA13G.pdf | |
| LM4850MMX | Amplifier IC 1-Channel (Mono) with Stereo Headphones Class AB 10-VSSOP | LM4850MMX.pdf | |
| NBSG86AMNG | Configurable Multiple Function Configurable 2 Circuit 2 Input 16-QFN (3x3) | NBSG86AMNG.pdf | |
| PTL60-15R1-104B2 | 100k Ohm 0.2W, 1/5W Through Hole Slide Potentiometer Top, Standard, 60mm Adjustment Type | PTL60-15R1-104B2.pdf | |
| DG200M-JEC | AC/DC CONVERTER 36V 200W | DG200M-JEC.pdf | |
| 88-569743-04P | JTP02RE-12-4P-014 W/ PC CON | 88-569743-04P.pdf | |
| TVPS00RK-25-35S | 128 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TVPS00RK-25-35S.pdf | |
| TV06RW-17-8AC | TV 8C 8#16 PIN PLUG | TV06RW-17-8AC.pdf | |
| RJE711881422 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger Cat6 | RJE711881422.pdf | |
| RT0402BRD0766K5L | RES SMD 66.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 | RT0402BRD0766K5L.pdf | |
| MRS25000C4873FRP00 | RES 487K OHM 0.6W 1% AXIAL | MRS25000C4873FRP00.pdf |