| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB8871V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9997 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 8.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB8871V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB8871V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 8.87k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB8871V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB8871V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB8871V is new and unused, you can buy ERA-8APB8871V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB8871V.
| MR051A101JAAAP1 | 100pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm) | MR051A101JAAAP1.pdf | |
| 0071.2721.T2 | VARISTOR 424V 1.75KA DISC 7MM | 0071.2721.T2.pdf | |
| 122A10999X | CONN 48POS FML W/W | 122A10999X.pdf | |
| MAX394CWP+ | 4 Circuit IC Switch 2:1 35 Ohm 20-SOIC W | MAX394CWP+.pdf | |
| CA3130MZ96 | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | CA3130MZ96.pdf | |
| VI-BNV-CU-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W | VI-BNV-CU-F4.pdf | |
| VE-2W2-CV-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W | VE-2W2-CV-F2.pdf | |
| KJB6T15F19JD | 19 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | KJB6T15F19JD.pdf | |
| 0522071460 | 14 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle | 0522071460.pdf | |
| 1102700-5 | CONN HOOD TOP ENTRY SZ1 PG11 | 1102700-5.pdf | |
| NK8FWH | 8 Port Faceplate White Double Gang | NK8FWH.pdf | |
| RG1608P-3481-P-T1 | RES SMD 3.48K OHM 1/10W 0603 | RG1608P-3481-P-T1.pdf | |
| RN55E5493FRE6 | RES 549K OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55E5493FRE6.pdf |