| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB8870V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 887 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB8870V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB8870V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 887 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB8870V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB8870V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB8870V is new and unused, you can buy ERA-8APB8870V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB8870V.
| MKP1841312404G | 0.012µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial | MKP1841312404G.pdf | |
| MKP1847635274Y5 | 35µF Film Capacitor 275V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads | MKP1847635274Y5.pdf | |
| TIM105K050P0W | 1µF Molded Tantalum Capacitors 50V Radial 0.230" L x 0.105" W (5.84mm x 2.67mm) | TIM105K050P0W.pdf | |
| 5223981-1 | CONN HEADR 3POS R/A UNIV PWR MOD | 5223981-1.pdf | |
| 405C35E13M82400 | 13.824MHz ±30ppm Crystal 20pF 60 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 405C35E13M82400.pdf | |
| DSC1123AE2-125.0000 | 125MHz LVDS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.6 V 32mA Enable/Disable | DSC1123AE2-125.0000.pdf | |
| REM10-2405DW/A | CONV DC/DC 10W 9-36VIN +/-05VOUT | REM10-2405DW/A.pdf | |
| VI-J5L-EX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W | VI-J5L-EX-F3.pdf | |
| RPC2512JT330R | RES SMD 330 OHM 5% 1.5W 2512 | RPC2512JT330R.pdf | |
| ERX-2HJR68H | RES SMD 0.68 OHM 5% 2W J BEND | ERX-2HJR68H.pdf | |
| 97-3106B22-20S-940 | AB 9C 9#16 SKT PLUG | 97-3106B22-20S-940.pdf | |
| 031-1147-008 | 38999 II CON 22D SKT SPACE GRA | 031-1147-008.pdf | |
| 535598-5 | 8 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 535598-5.pdf | |
| CRCW1206124KFKTA | RES SMD 124K OHM 1% 1/4W 1206 | CRCW1206124KFKTA.pdf | |
| RN65E2702FRE6 | RES 27K OHM 1/2W 1% AXIAL | RN65E2702FRE6.pdf |