| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB8252V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 10010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 82.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB8252V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB8252V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 82.5k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB8252V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB8252V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB8252V is new and unused, you can buy ERA-8APB8252V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB8252V.
| VJ0402D5R1CXAAJ | 5.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D5R1CXAAJ.pdf | |
| 562RTST33 | 330pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R Radial, Disc 0.252" Dia (6.40mm) | 562RTST33.pdf | |
| MMBD3004A-7-F | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 300V 225mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | MMBD3004A-7-F.pdf | |
| AD9224ARSZRL | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 28-SSOP | AD9224ARSZRL.pdf | |
| 24LC04BHT-I/OT | IC EEPROM 4KBIT 400KHZ SOT23-5 | 24LC04BHT-I/OT.pdf | |
| 7134LA35P | IC SRAM 32KBIT 35NS 48DIP | 7134LA35P.pdf | |
| UCC3626DW | Motor Driver PWM 28-SOIC | UCC3626DW.pdf | |
| R1D-0512 | CONV DC/DC 1W DUAL +/-12VOUT SMD | R1D-0512.pdf | |
| VE-J3K-CX | CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W | VE-J3K-CX.pdf | |
| RC3216F2800CS | RES SMD 280 OHM 1% 1/4W 1206 | RC3216F2800CS.pdf | |
| KPSE02E14-5PW | 5 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | KPSE02E14-5PW.pdf | |
| D38999/26MD19SN | 19 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | D38999/26MD19SN.pdf | |
| MS3456W22-21SX | 3 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | MS3456W22-21SX.pdf | |
| M22-2410542 | 10 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Gold | M22-2410542.pdf |