| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB822V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB822V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB822V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 8.2k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB822V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB822V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB822V is new and unused, you can buy ERA-8APB822V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB822V.
| ESMG630ELL471MK20S | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG630ELL471MK20S.pdf | |
| VJ0603D5R1CLCAC | 5.1pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D5R1CLCAC.pdf | |
| 10120130-Q0J-10DLF | 6P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK | 10120130-Q0J-10DLF.pdf | |
| 510FBA125M000AAGR | 125MHz LVDS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 2.5V 23mA Enable/Disable | 510FBA125M000AAGR.pdf | |
| 2SC5337-AZ | RF Transistor NPN 15V 250mA 2W Surface Mount | 2SC5337-AZ.pdf | |
| PIC18LF4320T-I/ML | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 8KB (4K x 16) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC18LF4320T-I/ML.pdf | |
| STP16CP596B1R | LED Driver IC 16 Output Linear Shift Register 50mA 24-DIP | STP16CP596B1R.pdf | |
| VI-B4X-CX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W | VI-B4X-CX-B1.pdf | |
| AD8001ART-EBZ | SOT-23-5 Package 1 - Single Channels per IC Current Feedback Amplifier Evaluation Board | AD8001ART-EBZ.pdf | |
| RC2012J4R3CS | RES SMD 4.3 OHM 5% 1/8W 0805 | RC2012J4R3CS.pdf | |
| JA06M-24-M2PC-1A-(17)-F0-R | 19 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Backshell, Cable Clamp | JA06M-24-M2PC-1A-(17)-F0-R.pdf | |
| B12B-XH-A(LF)(SN) | 12 Positions Header, Shrouded Connector 0.098" (2.50mm) Through Hole Tin | B12B-XH-A(LF)(SN).pdf | |
| 444040-2 | 2 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black 0.138" (3.50mm) | 444040-2.pdf | |
| 1163070000 | Terminal Block Connector 3 Position Disconnect, Isolated Black 12-26 AWG | 1163070000.pdf | |
| CMF07270R00JKRE | RES 270 OHM 1/2W 5% AXIAL | CMF07270R00JKRE.pdf |