| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB8060V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 806 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB8060V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB8060V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 806 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB8060V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB8060V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB8060V is new and unused, you can buy ERA-8APB8060V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB8060V.
| UWX1HR47MCL2GB | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWX1HR47MCL2GB.pdf | |
| 601D109G015JS2 | 10000µF 15V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 601D109G015JS2.pdf | |
| GRM219R60J106KE19J | 10µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM219R60J106KE19J.pdf | |
| 06033A3R3CAT4A | 3.3pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 06033A3R3CAT4A.pdf | |
| DS1L5DJ070S-C | 700ps ±0.050nS Inductor Delay Line 100mA 50 Ohm 3-SIP | DS1L5DJ070S-C.pdf | |
| 1600114203 | PMI CAP CONVEX BLUE 15/32 FROST | 1600114203.pdf | |
| VE-B4T-EY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W | VE-B4T-EY-B1.pdf | |
| VI-B7M-CX | CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W | VI-B7M-CX.pdf | |
| VI-JNY-MW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W | VI-JNY-MW-F1.pdf | |
| CA02L16-10S | 3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Silver | CA02L16-10S.pdf | |
| ACC06G18-11SB | ACB 5C 5#12 SKT PLUG | ACC06G18-11SB.pdf | |
| CN0966B14G07P8-040 | 26500 7C 7#16 P TH PLUG LC | CN0966B14G07P8-040.pdf | |
| 54122-810141400RLF | 14 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold, GXT™ Through Hole | 54122-810141400RLF.pdf | |
| Y16071R00000F0W | RES SMD 1 OHM 1/2W 2516 WIDE | Y16071R00000F0W.pdf | |
| CRCW060310M0DKTAP | RES SMD 10M OHM 0.5% 1/10W 0603 | CRCW060310M0DKTAP.pdf |