| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB7872V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 78.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB7872V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB7872V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 78.7k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB7872V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB7872V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB7872V is new and unused, you can buy ERA-8APB7872V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB7872V.
| BFC2373FM185MI | 1.8µF Film Capacitor 100V 400V Polyester, Metallized Radial 1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm) | BFC2373FM185MI.pdf | |
| 03132.25HXP | FUSE GLASS 2.25A 250VAC 3AB 3AG | 03132.25HXP.pdf | |
| HCC05DRTN-S734 | CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD | HCC05DRTN-S734.pdf | |
| SIT9002AC-08N33DX | 1MHz ~ 220MHz LVPECL MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 3.3V 84mA | SIT9002AC-08N33DX.pdf | |
| 1210R-563G | 56µH Unshielded Inductor 152mA 8 Ohm Max 2-SMD | 1210R-563G.pdf | |
| P1014NSN5FFA | PowerPC e500v2 Microprocessor IC QorIQ P1 1 Core, 32-Bit 800MHz 425-TEPBGA I (19x19) | P1014NSN5FFA.pdf | |
| LNK6769K | Converter Offline Flyback Topology 120kHz ~ 136kHz 12-ESOP | LNK6769K.pdf | |
| XC6122D627ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122D627ER-G.pdf | |
| BACC45FM18-11P8 | 11 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | BACC45FM18-11P8.pdf | |
| 73550401020 | HANPORT ASSEMBLY | 73550401020.pdf | |
| 800-80-036-10-001101 | 36 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 800-80-036-10-001101.pdf | |
| 2-881545-2 | 2 (1 x 2) Position Shunt Connector Red Open Top, Grip 0.100" (2.54mm) Gold | 2-881545-2.pdf |