| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB7682V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 76.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB7682V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB7682V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 76.8k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB7682V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB7682V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB7682V is new and unused, you can buy ERA-8APB7682V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB7682V.
| ECQ-E10823KF | 0.082µF Film Capacitor 125V 1000V (1kV) Polyester, Metallized Radial 0.827" L x 0.354" W (21.00mm x 9.00mm) | ECQ-E10823KF.pdf | |
| SMB8J12C-E3/52 | TVS DIODE 12VWM 22VC SMB | SMB8J12C-E3/52.pdf | |
| GEM15DTBN | CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD | GEM15DTBN.pdf | |
| GBM12DTMN-S664 | CONN EDGECARD 24POS R/A .156 | GBM12DTMN-S664.pdf | |
| 1N759ATR | Zener Diode 12V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N759ATR.pdf | |
| 24LC04B/ST | IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8TSSOP | 24LC04B/ST.pdf | |
| S-13R1F37-N4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.7V 150mA SC-82AB | S-13R1F37-N4T1U3.pdf | |
| LP0004/01-L37-3F-0.25-2A | L37-3F 0.25MM FOR LXK8-PWXX-0008 | LP0004/01-L37-3F-0.25-2A.pdf | |
| RMCF0805FT143R | RES SMD 143 OHM 1% 1/8W 0805 | RMCF0805FT143R.pdf | |
| CTV07RW-13-32SD-S2AD | 32 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | CTV07RW-13-32SD-S2AD.pdf | |
| KJB0T19W32PBL | 32 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | KJB0T19W32PBL.pdf | |
| 1534075-2 | 2 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin | 1534075-2.pdf | |
| RG3216P-5903-B-T1 | RES SMD 590K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RG3216P-5903-B-T1.pdf | |
| RN60E1333FRE6 | RES 133K OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60E1333FRE6.pdf | |
| CMF553M7400FKR6 | RES 3.74M OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF553M7400FKR6.pdf |