| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB7152V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 71.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB7152V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB7152V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 71.5k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB7152V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB7152V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB7152V is new and unused, you can buy ERA-8APB7152V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB7152V.
| 1808GC471ZAT1A | 470pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric) 0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm) | 1808GC471ZAT1A.pdf | |
| SQCB7A100GAJWE | 10pF 500V Ceramic Capacitor A 1111 (2828 Metric) 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) | SQCB7A100GAJWE.pdf | |
| BFC236615474 | 0.47µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial 0.394" L x 0.217" W (10.00mm x 5.50mm) | BFC236615474.pdf | |
| MKP386M533085JT3 | 3.3µF Film Capacitor 450V 850V Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box 1.732" L x 1.181" W (44.00mm x 30.00mm) | MKP386M533085JT3.pdf | |
| SDB154-TP | DIODE BRIDGE 1.5A 400V SDB-1 | SDB154-TP.pdf | |
| IRKH57/12A | SCR Module 1200V 135A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) | IRKH57/12A.pdf | |
| MAX4803ETN+ | IC ANLG SW DUAL SPDT T1/E1 | MAX4803ETN+.pdf | |
| LMV321IDBVTE4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | LMV321IDBVTE4.pdf | |
| S-13A1D34-A6T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.4V 1A HSNT-6A | S-13A1D34-A6T1U3.pdf | |
| VE-BW2-MW | CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W | VE-BW2-MW.pdf | |
| RSM31DTMI-S189 | CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD | RSM31DTMI-S189.pdf | |
| TVP00RF-23-151SB-S35 | 151 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | TVP00RF-23-151SB-S35.pdf | |
| TVPS00RF-25-35JB-LC | TV 128C 128#22D SKT RECP | TVPS00RF-25-35JB-LC.pdf | |
| 0386390011 | 8 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 0386390011.pdf | |
| NKN1WSJR-52-0R43 | RES 0.43 OHM 1W 5% AXIAL | NKN1WSJR-52-0R43.pdf |