| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB7150V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 715 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB7150V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB7150V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 715 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB7150V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB7150V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB7150V is new and unused, you can buy ERA-8APB7150V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB7150V.
| 100ZLJ8.2MTA5X11 | 8.2µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 100ZLJ8.2MTA5X11.pdf | |
| GRM32ER71K475ME14L | 4.7µF 80V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | GRM32ER71K475ME14L.pdf | |
| CMR05F181GPDR | CMR MICA | CMR05F181GPDR.pdf | |
| 219-4-6388-068 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | 219-4-6388-068.pdf | |
| MCD225-14IO1 | SCR Module 1400V 400A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Y1-CU | MCD225-14IO1.pdf | |
| VI-J12-CX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W | VI-J12-CX-B1.pdf | |
| MI-26V-IW-F4 | CONVRT DC/DC 270VIN 5.8VOUT 100W | MI-26V-IW-F4.pdf | |
| CTVP00RF-11-19SD-S15AD | 19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | CTVP00RF-11-19SD-S15AD.pdf | |
| TV07RW-11-2JA-LC | TV 2C 2#16 SKT J/N RECP | TV07RW-11-2JA-LC.pdf | |
| GT5-1PP-HU(D)(70) | CONN HOUSING FOR M TERMINALS | GT5-1PP-HU(D)(70).pdf | |
| 09553566613741 | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Surface Mount Solder | 09553566613741.pdf | |
| 1727040090 | FCT DUST CAP S4 PLSTC RCPT | 1727040090.pdf | |
| C146 11G010 902 8 | CONN HOOD TOP ENTRY DUAL SZE10 | C146 11G010 902 8.pdf | |
| D55342H07B3E57RWS | RES SMD 3.57K OHM 1% 1/4W 1206 | D55342H07B3E57RWS.pdf |