| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB6981V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.98K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB6981V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB6981V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6.98k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB6981V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB6981V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB6981V is new and unused, you can buy ERA-8APB6981V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB6981V.
| UHV1E182MHD1TO | 1800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV1E182MHD1TO.pdf | |
| 0481012.VXL | FUSE INDICATING 12A 125VAC/VDC | 0481012.VXL.pdf | |
| 10091836-F0J-30DLF | XCEDE LEFT 4PVH 4COL WK | 10091836-F0J-30DLF.pdf | |
| GCM31DCSD-S288 | CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND | GCM31DCSD-S288.pdf | |
| A-DVI-1009-1-02-R | DVI-I, Dual Link Receptacle Connector 29 Position Through Hole, Vertical | A-DVI-1009-1-02-R.pdf | |
| MAX1795EUA | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable (Programmable) 2V (3.3V, 5V) 1 Output 200mA (Switch) 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | MAX1795EUA.pdf | |
| V110B15M200BS | CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W | V110B15M200BS.pdf | |
| 97-3107A22-20S-417-940 | AB 9C 9#16 SKT PLUG | 97-3107A22-20S-417-940.pdf | |
| M83723/76R2039N | 39 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | M83723/76R2039N.pdf | |
| TX41AB00-1608 | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 15/16-20 UNEF 16, 17 | TX41AB00-1608.pdf | |
| BACC63CD24A10SH | CONN 7C 7#8 PIN RECP | BACC63CD24A10SH.pdf | |
| TVPS00RF-25-8BE | TV 8C 8#8(TWIN) SKT RECP | TVPS00RF-25-8BE.pdf | |
| 09185065329 | 6 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 09185065329.pdf | |
| RT0805BRC0790R9L | RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/8W 0805 | RT0805BRC0790R9L.pdf | |
| PHP00603E5230BBT1 | RES SMD 523 OHM 0.1% 3/8W 0603 | PHP00603E5230BBT1.pdf |