| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB6652V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 66.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB6652V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB6652V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 66.5k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB6652V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB6652V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB6652V is new and unused, you can buy ERA-8APB6652V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB6652V.
| ECO-S1HP822DA | 8200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 40 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECO-S1HP822DA.pdf | |
| C961U222MWWDAA7317 | 2200pF 760VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.512" Dia (13.00mm) | C961U222MWWDAA7317.pdf | |
| ACZRW5236B-G | Zener Diode 7.5V 350mW ±5% Surface Mount SOD-123FL | ACZRW5236B-G.pdf | |
| FPT1006-580-R | 580nH Shielded Wirewound Inductor 19A 1 mOhm Max Nonstandard | FPT1006-580-R.pdf | |
| 8N4SV75AC-0072CDI | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N4SV75AC-0072CDI.pdf | |
| XC74UL00AANR | NAND Gate IC 1 Channel SSOT-25 | XC74UL00AANR.pdf | |
| REC5-4812SRW/H4/A/M/CTRL/X2 | DC/DC CONVERTER 12V 5W | REC5-4812SRW/H4/A/M/CTRL/X2.pdf | |
| REC6-4824SRW/R8/C | CONV DC/DC 6W 36-75VIN 24VOUT | REC6-4824SRW/R8/C.pdf | |
| VE-J7K-CZ-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W | VE-J7K-CZ-F3.pdf | |
| VE-25K-CV-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W | VE-25K-CV-F1.pdf | |
| RR0816Q-240-D | RES SMD 24 OHM 0.5% 1/16W 0603 | RR0816Q-240-D.pdf | |
| 116-83-428-41-001101 | CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD | 116-83-428-41-001101.pdf | |
| RR1220P-202-B-T5 | RES SMD 2K OHM 0.1% 1/10W 0805 | RR1220P-202-B-T5.pdf | |
| FMP300FRF73-120K | RES 120K OHM 3W 1% AXIAL | FMP300FRF73-120K.pdf |