| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB6491V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.49K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB6491V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB6491V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6.49k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB6491V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB6491V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB6491V is new and unused, you can buy ERA-8APB6491V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB6491V.
| PCF0G821MCL1GS | 820µF 4V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 13 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | PCF0G821MCL1GS.pdf | |
| VJ0603D300KLPAJ | 30pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D300KLPAJ.pdf | |
| T86E337M004ESSL | 330µF Molded Tantalum Capacitors 4V 2917 (7343 Metric) 300 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | T86E337M004ESSL.pdf | |
| DS1846E-010+ | Digital Potentiometer 10k, 100k Ohm 3 Circuit 100, 256 Taps I²C Interface 20-TSSOP | DS1846E-010+.pdf | |
| MB90F020CPMT-GS-9059 | IC MCU MICOM FLASH 120LQFP | MB90F020CPMT-GS-9059.pdf | |
| 2866679 | AC/DC CONVERTER 48V 240W | 2866679.pdf | |
| W682510DK | W682510 - Telecom, CODEC Evaluation Board | W682510DK.pdf | |
| MAX17088EVKIT+ | MAX17088 - Special Purpose DC/DC, LCD Supply 4, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | MAX17088EVKIT+.pdf | |
| CRCW251221K5FKEG | RES SMD 21.5K OHM 1% 1W 2512 | CRCW251221K5FKEG.pdf | |
| D38999/24JD97HD-LC | CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN | D38999/24JD97HD-LC.pdf | |
| 1053014:0361 | TERM BLOCK MARKER | 1053014:0361.pdf | |
| RG3216P-2673-B-T1 | RES SMD 267K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RG3216P-2673-B-T1.pdf | |
| PRG3216P-3402-B-T5 | RES SMD 34K OHM 1W 1206 WIDE | PRG3216P-3402-B-T5.pdf | |
| Y11697K50000T0L | RES SMD 7.5K OHM 0.6W 3017 | Y11697K50000T0L.pdf | |
| 4816P-2-273LF | RES ARRAY 15 RES 27K OHM 16SOIC | 4816P-2-273LF.pdf |