| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB5902V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 59K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB5902V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB5902V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 59k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB5902V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB5902V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB5902V is new and unused, you can buy ERA-8APB5902V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB5902V.
| MVH10VC331MJ10TP | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 700 mOhm 2000 Hrs @ 125°C | MVH10VC331MJ10TP.pdf | |
| EEC05DRXN-S734 | CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD | EEC05DRXN-S734.pdf | |
| SN65LVCP15PW | IC CLK LINK REPLICATOR HDTV | SN65LVCP15PW.pdf | |
| PIC24FJ32GA002T-I/SO | PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (11K x 24) FLASH 28-SOIC | PIC24FJ32GA002T-I/SO.pdf | |
| CY7C1061GE18-15BV1XIT | IC SRAM 16MBIT 15NS 48BGA | CY7C1061GE18-15BV1XIT.pdf | |
| XPEBWT-L1-R250-00BA5 | LED Lighting XLamp® XP-E2 White, Warm 3750K 2.9V 350mA 110° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPEBWT-L1-R250-00BA5.pdf | |
| EB45-P0K3630X | CONN EDGEBOARD DUAL 72POS 3A | EB45-P0K3630X.pdf | |
| VK04313000J0G | 4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 45° Through Hole | VK04313000J0G.pdf | |
| PHP00603E15R4BST1 | RES SMD 15.4 OHM 0.1% 3/8W 0603 | PHP00603E15R4BST1.pdf | |
| CP00058R200KE663 | RES 8.2 OHM 5W 10% AXIAL | CP00058R200KE663.pdf |