| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB5900V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 590 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB5900V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB5900V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 590 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB5900V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB5900V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB5900V is new and unused, you can buy ERA-8APB5900V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB5900V.
| UVR2C221MHA | 220µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2C221MHA.pdf | |
| VJ0603D200FLPAJ | 20pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D200FLPAJ.pdf | |
| T541X337M016AH6720 | 330µF Molded Tantalum - Polymer Capacitors 16V 2917 (7343 Metric) 20 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | T541X337M016AH6720.pdf | |
| ASTMHTFL-120.000MHZ-ZC-E-T3 | 120MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTFL-120.000MHZ-ZC-E-T3.pdf | |
| BLM18BB100SN1D | 10 Ohm Impedance Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) Surface Mount Signal Line 700mA 1 Lines 100 mOhm Max DCR -55°C ~ 125°C | BLM18BB100SN1D.pdf | |
| MLCAWT-H1-0000-0000E7 | LED Lighting XLamp® ML-C White, Warm 3000K 3.2V 100mA 120° 4-SMD, J-Lead Exposed Pad | MLCAWT-H1-0000-0000E7.pdf | |
| IMP4-3J0-00-A | IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | IMP4-3J0-00-A.pdf | |
| PS7200K-1A-F3 | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) 4-SOP (0.173", 4.40mm) | PS7200K-1A-F3.pdf | |
| 1658528-2 | 10 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 26-28 AWG, Stranded or Solid | 1658528-2.pdf | |
| SSQ-127-03-S-S-RA | 27 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | SSQ-127-03-S-S-RA.pdf | |
| 0387490100 | SR BTS CB FT 12 ASY | 0387490100.pdf | |
| CRM2512-FX-59R0ELF | RES SMD 59 OHM 1% 2W 2512 | CRM2512-FX-59R0ELF.pdf | |
| MBA02040C1072FCT00 | RES 10.7K OHM 0.4W 1% AXIAL | MBA02040C1072FCT00.pdf |