| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB5761V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB5761V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB5761V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.76k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB5761V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB5761V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB5761V is new and unused, you can buy ERA-8APB5761V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB5761V.
| ADS5481IRGCT | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 64-VQFN (9x9) | ADS5481IRGCT.pdf | |
| OPA381AIDGKR | Transimpedance Amplifier 1 Circuit 8-VSSOP | OPA381AIDGKR.pdf | |
| N25Q128A13ESEH0E | NOR FLASH 32MX4 PLASTIC PBF SOIC | N25Q128A13ESEH0E.pdf | |
| S-11L10B15-M5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 150mA SOT-23-5 | S-11L10B15-M5T1U.pdf | |
| RRS5R0E | 5 Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Wirewound 500W Solder Lug | RRS5R0E.pdf | |
| 1985971-7 | CASS,SM,6P,MPO SEC-SC STD | 1985971-7.pdf | |
| 77311-125-08 | 8 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 77311-125-08.pdf | |
| LPPB182NFSP-RC | 36 Position Header Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold | LPPB182NFSP-RC.pdf | |
| 1939739-1 | CONN SCKT BACKPLATE FOR LGA1366 | 1939739-1.pdf | |
| 9037240000 | FERRULE 75/16 ZH WHITE 1=500PCS | 9037240000.pdf | |
| AA1210JR-0716KL | RES SMD 16K OHM 5% 1/2W 1210 | AA1210JR-0716KL.pdf | |
| RN55C3202DRE6 | RES 32K OHM 1/8W .5% AXIAL | RN55C3202DRE6.pdf | |
| WW12FT432R | RES 432 OHM 0.4W 1% AXIAL | WW12FT432R.pdf |