| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB5760V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 576 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB5760V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB5760V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 576 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB5760V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB5760V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB5760V is new and unused, you can buy ERA-8APB5760V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB5760V.
| TPSMC33HE3_A/I | TVS DIODE 26.8VWM 47.7VC SMC | TPSMC33HE3_A/I.pdf | |
| RB161VA-20TR | DIODE SCHOTTKY 20V 1A TUMD2 | RB161VA-20TR.pdf | |
| SD18-R82-R | 820nH Shielded Wirewound Inductor 3.24A 24.7 mOhm Nonstandard | SD18-R82-R.pdf | |
| ZL40226LDF1 | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 750MHz 32-VFQFN Exposed Pad | ZL40226LDF1.pdf | |
| 8N4Q001LG-0002CDI | Clock Oscillator IC 1228.8MHz, 983.04MHz, 614.14MHz, 491.52MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-0002CDI.pdf | |
| MSP430F5255IZQER | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 80-BGA MICROSTAR JUNIOR (5x5) | MSP430F5255IZQER.pdf | |
| MB90F548GSPMC-GE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90545G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB90F548GSPMC-GE1.pdf | |
| V300A48H400BN | CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W | V300A48H400BN.pdf | |
| GTC06R16S-1P-LC | GT 7C 7#16S PIN PLUG | GTC06R16S-1P-LC.pdf | |
| 5415276-2 | F Type Connector Jack, Female Socket 75 Ohm Panel Mount, Bulkhead; Through Hole, Right Angle Solder | 5415276-2.pdf | |
| 0039000337 | .062DIA CRIMP PIN | 0039000337.pdf | |
| RG2012Q-42R2-D-T5 | RES SMD 42.2 OHM 0.5% 1/8W 0805 | RG2012Q-42R2-D-T5.pdf | |
| Y174610K0000A5R | RES SMD 10KOHM 0.05% 0.6W J LEAD | Y174610K0000A5R.pdf |