| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB562V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB562V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB562V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.6k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB562V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB562V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB562V is new and unused, you can buy ERA-8APB562V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB562V.
| CKCL22X7R1H104M085AB | 0.1µF Isolated Capacitor 2 Array 50V X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CKCL22X7R1H104M085AB.pdf | |
| 0217.250TXP | FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM | 0217.250TXP.pdf | |
| 8N3Q001KG-0072CDI | Clock Oscillator IC 622.08MHz, 666.514286MHz, 627.32962MHz, 649.970332MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-0072CDI.pdf | |
| EFM8BB10F2G-A-QFN20 | CIP-51 8051 Automotive, AEC-Q100, Busy Bee Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 2KB (2K x 8) FLASH 20-QFN (3x3) | EFM8BB10F2G-A-QFN20.pdf | |
| ERJ-1GNF3832C | RES SMD 38.3K OHM 1% 1/20W 0201 | ERJ-1GNF3832C.pdf | |
| RJE7218812J1 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger Cat5e | RJE7218812J1.pdf | |
| 536255-4 | 100 Position Receptacle Connector Gold 0.050" (1.27mm) Through Hole | 536255-4.pdf | |
| 100400-6 | 6 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 100400-6.pdf | |
| SSQ-130-03-G-D | 60 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | SSQ-130-03-G-D.pdf | |
| 1702430000 | 11 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.295" (7.50mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 1702430000.pdf | |
| 9T06031A3480BAHFT | RES SMD 348 OHM 0.1% 1/10W 0603 | 9T06031A3480BAHFT.pdf | |
| RN60C1470FRE6 | RES 147 OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60C1470FRE6.pdf |