| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB5621V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 10010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.62K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB5621V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB5621V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.62k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB5621V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB5621V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB5621V is new and unused, you can buy ERA-8APB5621V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB5621V.
| EEF-UD0D181XR | 180µF 2V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 12 mOhm 1000 Hrs @ 105°C | EEF-UD0D181XR.pdf | |
| SN74LVT244BDBR | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SSOP | SN74LVT244BDBR.pdf | |
| VE-J7W-MZ-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W | VE-J7W-MZ-F4.pdf | |
| CN1021A12G12P6Y040 | 26500 12C 12#20 P BY RECP LC | CN1021A12G12P6Y040.pdf | |
| CTVP00RQW-17-2SE-LC | TV 39C 38#22D 1#8(QUAD) SKT RE | CTVP00RQW-17-2SE-LC.pdf | |
| MCT06030D1202BP500 | RES SMD 12K OHM 0.1% 1/10W 0603 | MCT06030D1202BP500.pdf | |
| RT0805WRE07133KL | RES SMD 133K OHM 0.05% 1/8W 0805 | RT0805WRE07133KL.pdf | |
| PHP00603E17R4BST1 | RES SMD 17.4 OHM 0.1% 3/8W 0603 | PHP00603E17R4BST1.pdf | |
| RG1005P-1820-B-T1 | RES SMD 182 OHM 0.1% 1/16W 0402 | RG1005P-1820-B-T1.pdf | |
| KNP100JR-73-0R22 | RES 0.22 OHM 1W 5% AXIAL | KNP100JR-73-0R22.pdf |