| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB5620V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 562 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB5620V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB5620V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 562 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB5620V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB5620V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB5620V is new and unused, you can buy ERA-8APB5620V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB5620V.
| CGA5L3X7R2E683K160AA | 0.068µF 250V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGA5L3X7R2E683K160AA.pdf | |
| MHV11C225MAT2A | 2.2µF 100V Ceramic Capacitor X7R 2-Non Standard SMD, J-Lead 0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm) | MHV11C225MAT2A.pdf | |
| TAP225M050CRW | 2.2µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50V Radial 3.5 Ohm 0.217" Dia (5.50mm) | TAP225M050CRW.pdf | |
| PBLS2004D,115 | TRANS NPN PREBIAS/PNP 0.6W 6TSOP | PBLS2004D,115.pdf | |
| WM8950CGEFL/V | ADC, Audio 24 bit 48k DSP, I²S 24-QFN (4x4) | WM8950CGEFL/V.pdf | |
| PCM54KP | DAC, Audio 16 bit Parallel 28-DIP | PCM54KP.pdf | |
| NCV8535MN150R2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 500mA 10-DFN (3x3) | NCV8535MN150R2G.pdf | |
| G6B-1174P-US-DC6 | General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 6VDC Coil Through Hole | G6B-1174P-US-DC6.pdf | |
| DF13-10P-1.25DS(50) | 10 Positions Header, Shrouded Connector 0.049" (1.25mm) Through Hole, Right Angle Gold | DF13-10P-1.25DS(50).pdf | |
| 1953363 | 34 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1953363.pdf | |
| 1789524 | 24 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.100" (2.54mm) Through Hole | 1789524.pdf | |
| CRCW0805536KFKTA | RES SMD 536K OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW0805536KFKTA.pdf | |
| CMF5544K200FKRE | RES 44.2K OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF5544K200FKRE.pdf |