| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB5491V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB5491V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB5491V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.49k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB5491V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB5491V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB5491V is new and unused, you can buy ERA-8APB5491V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB5491V.
| EBC20DRYN-S734 | CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD | EBC20DRYN-S734.pdf | |
| Q6006RH3TP | TRIAC ALTERNISTOR 600V 6A TO22 | Q6006RH3TP.pdf | |
| 552G-02ILN | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 200MHz 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | 552G-02ILN.pdf | |
| LFE3-70EA-6LFN1156C | IC FPGA 490 I/O 1156FBGA | LFE3-70EA-6LFN1156C.pdf | |
| 74ACT175SJX | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOP | 74ACT175SJX.pdf | |
| VI-J5K-MW-S | CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W | VI-J5K-MW-S.pdf | |
| VE-BNF-MV-S | CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W | VE-BNF-MV-S.pdf | |
| 101-0687 | - Power Supply | 101-0687.pdf | |
| TGHHV150RJE | RES CHAS MNT 150 OHM 5% 120W | TGHHV150RJE.pdf | |
| AR0805FR-07332RL | RES SMD 332 OHM 1% 1/8W 0805 | AR0805FR-07332RL.pdf | |
| RSM43DTKI-S288 | CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND | RSM43DTKI-S288.pdf | |
| VN10-2051 | N Type Connector Plug, Male Pin 50 Ohm Free Hanging (In-Line) Solder | VN10-2051.pdf | |
| 98414-G06-06-B01LF | 6 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold, GXT™ | 98414-G06-06-B01LF.pdf | |
| RSMF12JT6K20 | RES MO 1/2W 6.2KOHM 5% AXL | RSMF12JT6K20.pdf |