| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB5362V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 53.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB5362V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB5362V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 53.6k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB5362V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB5362V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB5362V is new and unused, you can buy ERA-8APB5362V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB5362V.
| 39601000000 | FUSE BRD MNT 100MA 125VAC RADIAL | 39601000000.pdf | |
| HN2D01FU(TE85L,F) | Diode Array 3 Independent Standard 80V 80mA Surface Mount 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 | HN2D01FU(TE85L,F).pdf | |
| MLG1005S5N1CTD25 | 5.1nH Unshielded Multilayer Inductor 600mA 250 mOhm Max 0402 (1005 Metric) | MLG1005S5N1CTD25.pdf | |
| 2510R-76G | 150µH Unshielded Inductor 49mA 19 Ohm Max 2-SMD | 2510R-76G.pdf | |
| MAX1295BEEI | 12 Bit Analog to Digital Converter 3, 6 Input 1 SAR 28-QSOP | MAX1295BEEI.pdf | |
| VI-B7M-IY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W | VI-B7M-IY-F1.pdf | |
| BCM352T125M300A00 | HV BCM BUS CONVERT 12.5V 300W | BCM352T125M300A00.pdf | |
| LXD120-2450SW | 2.45A 29 ~ 49 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output | LXD120-2450SW.pdf | |
| AC2512FK-07100RL | RES SMD 100 OHM 1% 1W 2512 | AC2512FK-07100RL.pdf | |
| CRCW06033K48FKEA | RES SMD 3.48K OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW06033K48FKEA.pdf | |
| D38999/20WF35AA | 66 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | D38999/20WF35AA.pdf | |
| 9T08052A8871DBHFT | RES SMD 8.87K OHM 0.5% 1/8W 0805 | 9T08052A8871DBHFT.pdf | |
| AC07000006801JAC00 | RES 6.8K OHM 7W 5% AXIAL | AC07000006801JAC00.pdf |