| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB5231V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9840 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.23K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB5231V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB5231V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.23k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB5231V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB5231V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB5231V is new and unused, you can buy ERA-8APB5231V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB5231V.
| FK20X7R1E335K | 3.3µF 25V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) | FK20X7R1E335K.pdf | |
| GRM155C80G564KE19D | 0.56µF 4V Ceramic Capacitor X6S 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155C80G564KE19D.pdf | |
| M39003/01-8205 | 2.2µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 50V Axial 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) | M39003/01-8205.pdf | |
| M39003/03-0139H | 150µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 15V Axial 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/03-0139H.pdf | |
| P4SMA10A-M3/5A | TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO-214A | P4SMA10A-M3/5A.pdf | |
| 1926309-1 | CONN PIN ASSY RT. ANGLE FLATPAQ | 1926309-1.pdf | |
| SN74LVC373ADBR | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SSOP | SN74LVC373ADBR.pdf | |
| MCR100JZHF11R3 | RES SMD 11.3 OHM 1% 1W 2512 | MCR100JZHF11R3.pdf | |
| AIB6USB3-18-11PC | GT 5C 5#12 PIN PLUG | AIB6USB3-18-11PC.pdf | |
| KJB7T11F5SD | 5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | KJB7T11F5SD.pdf | |
| T37135-21-0 | 21 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws (Not Included) | T37135-21-0.pdf | |
| ED555/7DS | 7 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole | ED555/7DS.pdf | |
| RG1608P-2611-W-T5 | RES SMD 2.61K OHM 1/10W 0603 | RG1608P-2611-W-T5.pdf | |
| Y11721K20000B9W | RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/10W 0805 | Y11721K20000B9W.pdf | |
| TC164-FR-07464RL | RES ARRAY 4 RES 464 OHM 1206 | TC164-FR-07464RL.pdf |