| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB513V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 51K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB513V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB513V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 51k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB513V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB513V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB513V is new and unused, you can buy ERA-8APB513V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB513V.
| 06031C103MAT2A | 10000pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 06031C103MAT2A.pdf | |
| CDV30FK152GO3F | MICA | CDV30FK152GO3F.pdf | |
| SL1021B450R | GDT 450V 20KA THROUGH HOLE | SL1021B450R.pdf | |
| 51740-10014800AALF | V/T REC POWERBLADE | 51740-10014800AALF.pdf | |
| SZBZX84C47LT3G | Zener Diode 47V 225mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | SZBZX84C47LT3G.pdf | |
| REM6-243.3SW/A/CTRL | CONV DC/DC 6W 9-36VIN 3.3VOUT | REM6-243.3SW/A/CTRL.pdf | |
| ERJ-2RKF6811X | RES SMD 6.81K OHM 1% 1/10W 0402 | ERJ-2RKF6811X.pdf | |
| RL1206FR-070R1L | RES SMD 0.1 OHM 1% 1/4W 1206 | RL1206FR-070R1L.pdf | |
| HCM44DRTN-S13 | CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND | HCM44DRTN-S13.pdf | |
| MS3474W10-6PW | 6 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | MS3474W10-6PW.pdf | |
| 1642577 | CONN HOOD SIDE ENTRY SZB16 M25 | 1642577.pdf | |
| 76745-633-60 | 60 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole | 76745-633-60.pdf | |
| 1722582114 | 14 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Natural 0.138" (3.50mm) | 1722582114.pdf | |
| M55342E06B23B2RWS | RES SMD 23.2KOHM 0.1% 0.15W 0805 | M55342E06B23B2RWS.pdf |