| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB512V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB512V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB512V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.1k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB512V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB512V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB512V is new and unused, you can buy ERA-8APB512V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB512V.
| 6701-RC | 10µH Shielded Toroidal Inductor 11A 8 mOhm Max Radial | 6701-RC.pdf | |
| 5SGXMA7H2F35C2LN | IC FPGA 552 I/O 1152FBGA | 5SGXMA7H2F35C2LN.pdf | |
| LPC1224FBD48/101,1 | ARM® Cortex®-M0 LPC1200 Microcontroller IC 32-Bit 45MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | LPC1224FBD48/101,1.pdf | |
| SI3011-F-FSR | Telecom IC Direct Access Arrangement (DAA) 16-SOIC | SI3011-F-FSR.pdf | |
| QTLP651C4TR | Green 570nm LED Indication - Discrete 2.1V 1206 (3016 Metric) | QTLP651C4TR.pdf | |
| M22-CA-6D | LED Panel Indicator Blue Diffused 6V 8mA Square with Flat Top, 25.60mm | M22-CA-6D.pdf | |
| VI-B52-EV-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W | VI-B52-EV-B1.pdf | |
| VE-B3K-MW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W | VE-B3K-MW-F1.pdf | |
| VI-BTN-MW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W | VI-BTN-MW-F1.pdf | |
| CIR020R-16-10S | 3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | CIR020R-16-10S.pdf | |
| 0934442101 | 3 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black | 0934442101.pdf | |
| T38537-26-0 | 26 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, | T38537-26-0.pdf |